Státní policisté i městští strážníci uzavřeli statistiky za loňský rok. A výsledek? Bohumín zažil v oblasti spáchaných trestných činů menší převrat. Pachatelé ve větší míře upustili od rozkrádání všeho kovového, zejména na železnici. Podle slov policistů se takzvaně přeorientovali. Barevné kovy už tolik nevynáší a pachatelé proto řádí jinde.
Hazard s vlastním životem. Tak označují odborníci jednání cyklistů, kteří vyjedou na silnici, aniž by jejich kolo bylo řádně osvětlené. V zimě to platí dvojnásob, dodávají policisté. V době, kdy počasí nabízí sníh i mlhy, proto uspořádali kontrolu cyklistů. Na vybavenost jízdních kol se zaměřili hned na dvou místech v Bohumíně.
Řidiči, cyklisté i chodci. Ti všichni jsou účastníky silničního provozu a bezpečnost by pro ně měla být na prvním místě. Ne vždy tomu tak ale je. Rychlá jízda ulicemi města a nedodržování zákonů se strany řidičů, stejně jako cyklisté a chodci, kteří pořádně neznají předpisy. I taková je doprava v Bohumíně. Nejen o těchto nešvarech budeme diskutovat u Kulatého stolu v úterý 16. září od 17 hodin, tradičně v přímém přenosu. Silnice 1/58 přes Vrbici a Pudlov, 1/67 z Dolní Lutyně do Skřečoně a komunikace číslo 471 přes Záblatí. To jsou nejhorší dopravní úseky v Bohumíně. Nehody se někdy spokojí s následky v podobě poničené karosérie, jindy je účet horší. Za rok a půl zemřeli na bohumínských silnicích 4 lidé, několik desítek občanů bylo zraněno. Doprava ve městě houstne a tento trend bude podle odborníků pokračovat. Počet automobilů narůstá. Situace se stává už teď horší v okamžiku, kdy dochází k porušování dopravních předpisů. Například po ulici Šunychelská a Štefánikova nejsou výjimkou vozidla a motocykly, které mnohonásobně překračují povolenou rychlost a ohrožují ostatní - v Bohumíně přitom nejde o ojedinělý jev i na mnoha dalších místech. Jak proti tomu policisté bojují? Bojují vůbec? A dá se s tím něco udělat nebo je kámen úrazu už v tom, že jsou k sobě lidé bezohlední a svým jednáním ohrožují bezpečnost druhých? Ovšem, ani cyklisté a pěší nejsou takzvaně svatí a umí v dopravě přinejmenším způsobit chaos. Například v okamžiku, kdy nevědí, jak mají postupovat při jízdě po kruhovém objezdu nebo jak si počínat na křižovatce. A nejen dopravní experti vědí, že stačí málo a záchranná služba má o práci postaráno. Jak tedy postupovat proti neukázněným řidičům? Máme mít obavu vyjet do bohumínských ulic, ať již autem nebo na kole? Jsou cyklisté pány silnic a skutečně si mohou dopravu uzpůsobit k obrazu svému? Nejen tyto otázky padnou v úterý 16. září u Kulatého stolu na téma bezpečnost v dopravě. Ptát se budeme zástupců policie i města.
V červenci 2007 uplynulo přesně 10 let od doby, kdy téměř celý Bohumín zasáhla doposud nejničivější povodeň v historii města. Jaké vzpomínky lidem z oblastí postižených velkou vodou utkvěly v paměti? Dá se na povodeň zapomenout? Jak žijí lidé, kterým voda poškodila jejich domovy, po deseti letech od ničivé živelné pohromy? Kamera bohumínské televize se vydala do míst, kde se v roce 1997 mísily pocity strachu, pláč, zoufalství i naděje.
Bezpečnost ve městě bude tématem dalšího vydání diskusního pořadu Kulatý stůl. Televizní informační kanál připravuje jeho vysílání v přímém přenosu na úterý 29. listopadu 2005 od 17 hodin. Pozvání do studia přijali zástupci bohumínské státní i městské policie a profesionálních hasičů. Hlavním subjektem, který má bezpečnost ve městě na starost, je Policie České republiky. V řadách jejího bohumínského obvodního oddělení pracuje na padesát policistů. Do jaké míry je z jejich pohledu v Bohumíně bezpečno, popisují statistiky. Ty vloni dopadly lépe než v roce 2003. Kupříkladu nápad trestných činů se snížil o 14 %, přičemž jejich objasněnost dosáhla 49 %. Bohumín se tak dostal nad okresní průměr. Zda se tento trend podařilo udržet i letos, vyjde najevo už za měsíc a půl. Činnost Policie České republiky plynule doplňují strážníci městské policie, která v Bohumíně působí od roku 1991. Její nejvýraznější kompetencí je zejména udržování veřejného pořádku. Konkrétně jde například o řešení různých druhů přestupků a výtržností. Nemalou část v činnosti strážníků městské police a Policie České republiky tvoří také prevence. S policisty se setkávají například řidiči, a to při pravidelných kontrolách dodržování povolené rychlosti. Městská policie navíc v minulých letech nabídla také několik projektů v rámci programu prevence kriminality. Svůj podíl mají pro udržování bezpečnosti na území města také hasiči, ať již profesionální nebo dobrovolní. Zasahují u řady požárů, dopravních nehod a podobně. Společně tak velkou měrou přispívají k bezpečnosti občanů Bohumína. Na jakých faktorech bezpečnost v Bohumíně stojí a padá? Kde jsou podle vás v této oblasti ještě rezervy? Jsou policisté a hasiči takzvaně muži na svých místech? Cítíte se v Bohumíně bezpečně? Odpovědi na tyto i další otázky přinese pořad Kulatý stůl, který bohumínská televize odvysílá v úterý 29. listopadu od 17 hodin. Hosty pořadu budou vedoucí obvodního oddělení Policie České republiky Bc. Richard Berný, ředitel městské policie Ing. Karel Vach a Bc. Přemysl Švajda, velitel bohumínských profesionálních hasičů.