1. Starý Bohumín, zaplavené ulice Na Koutě a Ovocná 2. Nový Bohumín, zahrazení propusti u bývalé Rybeny 3. Šunychl, zahájení prací na odčerpání vody
Strážcům zákona došla trpělivost s řidiči, kteří usedají za volant, aniž by vlastnili řidičské oprávnění. Městští policisté v Bohumíně prvnímu z takových hříšníků zabavili vozidlo. Učinili tak poté, co se od ledna stala jízda bez řidičáku pouhým přestupkem a hrozí za ní mírnější tresty. Někteří rádoby řidiči si to vysvětlili tak, že teď mohou cokoli.
Vytvořit důstojné zázemí pro vyřizování záležitostí občanů. Takový je cíl projektu P1000, kterým policie postupně modernizuje přijímací místnosti svých obvodních odděleních. Jen na severní Moravě a ve Slezsku takto vybavila 39 služeben a teď k nim přibyla další. Novou recepcí se mohou pochlubit policisté v Bohumíně.
Tuhé mrazy minulých dnů se postaraly o zamrznutí řady vodních ploch. Bylo tomu tak i v Bohumíně. Ne vždy je ale takové místo bezpečné. Stačí málo a třeba z bruslení na zamrzlém jezeře či rybníku se může stát tragédie. Jak u podobných případů zasahovat nacvičovali dobrovolní hasiči v Šunychlu.
Bohumín je zejména v létě plný cyklistů, a to i těch nejmenších. V jejich případě je důležité, aby na cestách znali základní pravidla a předpisy. Výuku má ještě v letošním roce zlepšit dětské dopravní hřiště. V parku Petra Bezruče má vyrůst do poloviny roku. Jenže ne každému se jeho umístění zamlouvá. Odpůrci sepisují petici.
Scénu jako z akčního filmu zažili v Domě služeb železáren a drátoven. Hasiči tam ve spolupráci s podnikem provedli požární cvičení. Místo nebylo vybráno náhodou. Týdně se tam vystřídají desítky a v době plesů na počátku roku pak stovky až tisíce lidí. Pro hasiče jde tedy o objekt, kde je lepší být připraven, než později zaskočen.
Bohumín se stal místem ojedinělé požární zkoušky. Ve Skřečoni odborníci zapálili jeden z tamních opuštěných rodinných domků, aby mohli zkoumat šíření požáru. Velkorozměrová zkouška měla prověřit speciální software pro matematické modelování podobných případů. Na experimentu se podíleli odborníci z Prahy i z Moravskoslezského kraje.
Křižovatka ulic ČSA a Ostravská, neboli u bývalé Rybeny, je jednou z nejvíce nebezpečných v Bohumíně. Vypovídá o tom nemalé množství dopravních nehod, ke kterým zde dochází. Odborníci na dopravu teď zvažují, jak situaci v místě ulehčit. Jednou z možností řešení by bylo postavit v křižovatce podobný provizorní kruhový objezd, jaký je ve Skřečoni.
Soutěžní družstvo Dobrovolných hasičů z Vrbice patří mezi nejlepší v kraji. V letošním ročníku Moravskoslezské ligy v požárním sportu skončilo na 4. místě z šestadvaceti. A to není vše. Před několika dny se Vrbičtí zapojili do neoficiálního mistrovství České a Slovenské republiky v požárním útoku. Z něj si přivezli stříbro.
Kopytov hostil okresní kolo branného závodu mladých hasičů. Jedna z nejmenších částí Bohumína se tak ocitla doslova v obležení dětí z celého Karvinska. Ty sem přijely plnit úkoly spojené s profesí hasiče. Soutěž obecně patří mezi jedny z nejnáročnějších. Kvůli počasí se ale ze závodu stal s nadsázkou boj o přežití.
V Dětmarovicích se střetl vlak s autobusem, ve kterém cestovalo 45 polských turistů. Tak znělo zadání víkendového cvičení složek Integrovaného záchranného systému. Na místo vyrazila více než stovka zdravotníků, hasičů a policistů včetně posil z Bohumína. Cvičení bylo jedním z největších v regionu v letošním roce.
Přechody pro chodce patří k nebezpečným úsekům na silnicích. Alespoň tak to vyplývá ze statistik co se počtu dopravních nehod týče. Místa, kde musejí najít společnou řeč jak pěší, tak motoristé, jsou teď v hledáčku policistů. Ti od poloviny srpna hlídkují právě u přechodů. Důvodem je blížící se začátek nového školního roku.
Fotbalové hřiště ve Vrbici patřilo o víkendu požárnímu sportu. Sjela se tam zhruba padesátka nejlepších družstev dobrovolných hasičů z celého Moravskoslezského kraje. Přilákal je sem 7. ročník soutěže O putovní pohár rady města, který doprovázelo 10. kolo regionální hasičské ligy.
Dodržování povolené rychlosti dělá problém nejen řidičům v Bohumíně. Případů, kdy vozidlo jede rychleji, než by mělo, jsou ve městě týdně desítky až stovky. Policejní radar se vzhledem k velikosti území, pro které je určen, u nás objeví jen sporadicky a městští strážníci jej nevlastní. Situaci mají pomoci zklidnit nově zakoupené měřiče. Město do jejich pořízení investovalo 400 tisíc korun.
Na světě existuje řada profesí, včetně těch nebezpečných. K nim patří také povolání báňského záchranáře, který stejně jako horníci pracuje několik stovek metrů pod zemí. Nelehké profesi se podstatnou část svého života věnoval Jiří Spáčil z Nového Bohumína. V červnu o létech strávených v podzemí besedoval v Salónu Maryška s dětmi i dospělými.
Je jich 16, jsou v každém kraji a stát za ně zaplatil téměř 19 miliónů korun. Řeč je o nových policejních passatech, které už několik týdnů křižují cesty také na severní Moravě a ve Slezsku. Speciálně upravená vozidla budou dohlížet zejména na dodržování povolené rychlosti. Při první službě passatu v Bohumíně jsme byli s naší kamerou.
Další etapy výstavby posledního úseku dálnice D47 (D1) na Bohumínsku i vznik nového mostu ve Skřečoni a na něj navazujícího dálničního přivaděče. Taková byla hlavní dvě témata diskusního pořadu Kulatý stůl, který bohumínská televize odvysílala v úterý 31. března. O průběhu stavebních prací, náročnosti projektů i zabezpečení financování hovořili u Kulatého stolu Petr Hanák, hlavní stavbyvedoucí posledního dálničního úseku na Bohumínsku, Martin Mohler, hlavní stavbyvedoucí výstavby nového mostu ve Skřečoni a dálničního přivaděče, Petr Vícha, starosta města Bohumína a Dalibor Třaskoš, vedoucí oddělení rozvoje a územního plánování stavebního odboru bohumínské radnice. Pořad moderuje Lukáš Kania.
Nervy drásající a zároveň nebezpečnou situaci zažili strážníci městské policie. Postarala se o ni šestnáctiletá dívka z Dětského diagnostického ústavu v Šunychlu, která ze zařízení utekla. O pomoc při jejím nalezení byli požádáni právě strážníci. Když dívku objevili na břehu Odry, chovankyně zkratovitě zareagovala a skočila před nimi do řeky.
Usednout za volant po požití alkoholu nebo jej pít, když nejste zletilí, se v Bohumíně nevyplatí. Strážníci městské policie mají od března k dispozici nový přístroj pro měření alkoholu v dechu, který vaše počínání spolehlivě odhalí. Muži zákona už stihli zkontrolovat několik restaurací a s přístrojem se setkali i řidiči. Jeho pořízení přišlo městskou pokladnu na 45 tisíc korun.
Bylo mu 15 let, když objevil kouzlo hasičského řemesla. Dnes patří mezi nejlepší české závodníky v požárním sportu. Taková je stručná vizitka rodáka ze Šunychlu, Karla Ryla. Na pomyslných příčkách úspěšnosti neustále stoupá nahoru. Předloni se například ve dvojboji zařadil mezi deset nejlepších závodníků v Evropě.