K prvním zásahům strážníci vyjížděli v civilu, neměli ani uniformy. Městská policie v Bohumíně byla založena 1. července 1991, v dubnu 1992 oficiálně zřízena. Tým sestavoval Karel Vach, který místní strážníky vede 29 let a letos v červnu odchází do penze. Jak vzpomíná na povodeň v roce 1997, kdy městští policisté odvedli obrovský kus práce a pomohli mnoha lidem? S jakým vybavením městská policie začínala a proč zpočátku jako její šéf seděl na chodbě? Ptáme se Karla Vacha ve Studiu B.
V kraji škody za 2,5 miliardy, přímo v Bohumíně za 125 milionů korun, včetně podniků. Před 10 lety region bojoval s další povodní a město na soutoku Odry s Olší patřilo k silně zasaženým, zejména v částech Vrbice a Pudlov. Zatímco první jmenovaná dnes ochrannou hráz už má, v Pudlově ji blokuje část vlastníků parcel.
Bohumínská městská nemocnice má odběrové místo pro testování lidí na přítomnost koronaviru, funguje od středy 22. dubna. Pacienti z Bohumína a okolí díky němu už nemusí jezdit do vzdálenějších zařízení například v Ostravě nebo Karviné. Odběrové místo zřídil kraj s pomocí hasičů, zdravotníky zapůjčila městská nemocnice.
Nejméně nakažených novým typem koronaviru na Karvinsku má Bohumínsko, tedy oblast Bohumína, Dolní Lutyně a Rychvaldu. Do poloviny uplynulého týdne testy potvrdily nemoc u 14 lidí. Prvním uzdraveným Bohumíňákem se stal Marek Palka, učitel ZŠ na tř. Dr. E. Beneše. Svolil s tím, že se o svou zkušenost podělí textovou formou. Protože nic netajil, obraceli se na něj další lidé v podobné situaci, sdíleli poznatky i rady.
Příčina vzniku neznámá, odloženo. Definitivní verdikt policie. Půl roku trvající vyšetřování a analýzy nezjistily, proč vloni o prázdninách vzplála část střechy základní školy ve Skřečoni. Požár a jeho následky způsobily škodu skoro 6 milionů korun. Teď už je budova opět v dobré kondici, a s ještě lepším vybavením.
Postupná rozvolňování mimořádných opatření, nicméně nouzový stav trvá. Česko má za sebou pátý týden doby koronavirové. Nadále platí, že neohroženější skupinou jsou senioři, právě jim proto krizový tým Bohumína věnuje velkou pozornost. Městské centrum sociálních služeb vytvořilo v domově Cesmína preventivní Covid zónu.
Nejprve kvůli chřipce, teď z důvodu ohrožení koronavirem. Zákaz návštěv platí v domovech seniorů po celé republice. Jak lidé staršího věku snášejí izolaci a odloučení od svých blízkých? V městském domově seniorů Cesmína se babičkám a dědečkům snaží maximálně pomoci. Ředitelky Centra sociálních služeb Bohumín, pod které domov spadá, se ptáme taky na šití textilních roušek. Dobrovolníci jich v improvizované manufaktuře centra denně ušijí kolem stovky. Hostem ve Studiu je Petra Chalupová.
Až do odvolání platí v Česku zákaz akcí pro větší počet lidí, kvůli šířícímu se koronaviru a onemocnění Covid-19. Zavřené zůstaly všechny základní, střední a vysoké školy. Už dříve vstoupil v platnost taky zákaz návštěv v nemocnicích a domovech seniorů. Dopady na běžný život se projevily prakticky okamžitě, i v Bohumíně.
Modernější a prostornější sanitní vůz mají k dispozici zdravotničtí záchranáři v Bohumíně. Na jeho palubě jsou nejnovější doplňky a přístroje, které pomáhají zachraňovat životy. Prakticky není dne, kdy by posádka nevyjela k zásahu. Nová sanitka nahradila starší model, který za osm let služby najel přes 300 tisíc kilometrů.
„A nevadí, že je mi teprve dvanáct?“ Věta, která nejlíp vystihuje závažnost tématu, kterému se věnuje dokument V síti. Otevřeně upozornil na problém zneužívání dětí na internetu a sociálních sítích, odhaluje hrůzné chování sexuálních lovců vůči nezletilým dívkám i chlapcům. Jen za první víkend promítání snímku v kinech ho vidělo 115 tisíc lidí, jde o historicky nejlepší první víkend dokumentu v českých kinech a devátý nejlepší první víkend českého filmu. Bohumín se připojil ke kampani. Jak s dětmi o tomto tématu mluvit doma? Poznají predátora? Kdo je sexuálním lovcem? Ptáme se klinické psycholožky Martiny Pastuchové ve Studiu B.
V řadách bohumínské městské policie slouží 39 mužů. Jejich rajonem je Bohumín a taky spádový Rychvald plus Dolní Lutyně. Zatímco běžně se strážníci na směnách střídají, sousední obec Dolní Lutyně se inspirovala prvorepublikovým modelem. Její stabilní osádka čítá jednoho jediného muže, který mnohé z místních zná jménem.
Po letech soustavného poklesu se vloni kriminalita v Bohumíně meziročně zvýšila, ukazují to aktuální čísla policistů. Nadále však mezi velkými městy Karvinska patří k nejnižším. Přibylo hlavně drobných krádeží, což potvrzují i bohumínští městští strážníci. Přestupků řešili meziročně sice o 300 méně, pokuty ovšem byly vyšší.
Šestým měsícem pokračují práce na odstraňování škod po ničivém požáru základní školy ve Skřečoni. Plameny vloni v srpnu zasáhly takzvanou starou část areálu a zničily více jak sto let staré střešní trámy. Novou konstrukci se povedlo postavit ještě v závěru loňského roku. Aktuálně probíhající druhá etapa je neméně náročná.
Zdolat bariéru, přeběhnout kladinu, transportovat s přesností na milimetry hasicí přístroj. Pouze část úkolů na trati, kterou třeba nejlepší dorostenci zvládli za něco málo přes půl minuty. Halovou soutěž mladých hasičů uspořádal bohumínský okrsek, záštitu převzali radní města. Na medaili dosáhl tým ze Skřečoně.
Tesaři staví novou střechu pro požárem zasaženou část základní školy ve Skřečoni. Ještě předtím, než transportovali nahoru nové trámy k výstavbě nosníků, bylo nutné zpevnit zdivo v půdním prostoru železobetonovým věncem, protože silný žár dal stěnám z cihel poměrně zabrat. Odstraňování škod, které překročily 3 miliony korun, jde po etapách.
Poslední prázdninový týden se nesl ve znamení dokončování prací velkých oprav ve školách. Hotova je složitá rekonstrukce podlahy v kuchyni Masarykovy základní školy nebo třeba nové sociální zázemí ve škole na ulici ČSA. Nejvíc práce je teď ve Skřečoni, kde odstraňují škody po požáru střechy. Školní rok tam začne včas, byť s omezením.
Požár zničil střechu nad takzvanou starou částí budovy základní školy ve Skřečoni z roku 1910. Postupoval velmi rychle a škody jsou velké, jdou do milionů korun. Následky podobného rozsahu školní budovy ve městě nepamatují od povodní v roce 1997. Přitom už za necelý měsíc se žáci mají vrátit zpátky do lavic.
Vrbice. První zmínka o této původně samostatné obci je v papežské bule papeže Řehoře, vydané 7. června 1229 v Perusii. Vrbičtí si letošní 790. výročí v průběhu roku připomněli několika akcemi, program vrcholil o uplynulém víkendu. Městská část hostila velkou soutěž hasičů a konala se zahradní slavnost – setkání sousedů.
Různé druhy zásahové techniky a vozidel, atrakce pro děti, zahradní slavnost a taky nová soška svatého Floriána, patrona požárníků. Dobrovolní hasiči v bohumínské osadě Kopytov slavili 95. narozeniny, jejich tradice sahá minimálně do roku 1924 a časů první republiky. K novodobému obnovení sboru došlo po povodni 1997.
Dobrovolným hasičům ve Skřečoni je devadesát. Tamní český sbor vznikl v říjnu 1929 a v počátku měl kolem čtyř desítek členů. K prvnímu velkému zásahu jednotka vyjela v roce 1931, kdy hořelo v Hahnových železárnách. Skřečoňští oslavili kulatiny programem pro děti, ukázkou techniky i práce mladých hasičů, a zábavou.