Záchrana lidských životů, ochrana majetku, bezpečnost v ulicích. S tím vším strážníkům pomáhají kamery. Policejní elektronická oka má Bohumín od roku 1997. Z původně tří kusů se jejich počet rozrostl až na 30, tolik jich brzy bude k dispozici. Teď na podzim strážníkům připojují tři další, jednu ve Skřečoni a dvě v centru města.
Obchvat, který by ulehčil dopravou enormně zatížené Skřečoni, dostal stopku. Centrální komise ministerstva dopravy zastavila veškeré přípravné práce. Argumentuje tím, že stavba je zbytečná, protože resort chystá jiné řešení v podobě nové silnice na opačném konci města. Bohumín za obchvat bojuje už dvanáct let.
Psychologové a intervenční pracovníci pomáhají otřeseným pozůstalým. A stejně tak svědkům tragédie, kteří apokalypsu viděli na vlastní oči, protože byli poblíž. Tím, jak plyne čas a psychika pracuje, zájem o pomoc odborníků narůstá. Radnice do věžáku i okolních domů proto roznesla letáky s důležitými telefonními linkami.
Zkraje týdne se lidé z paneláku pustili do odstraňování následků škod. Potrvají dny, týdny a u nejvíc poškozených sekcí i měsíce. Mnohé byty poničila voda z hašení, která protekla až do přízemí. V úterý začala Bohumínem najatá odborná firma se sanačními pracemi. Jeden z výtahů už se hned tak nerozjede, je poškozený a musí se opravit.
Šest lidí uhořelo, včetně tří dětí. Dalších pět lidí zemřelo na následky pádu, když v zoufalství a popáleni vyskočili z okna. Čtyřem osobám se povedlo uniknout na balkon sousedního bytu. Apokalypsa, která se do dějin Bohumína zapsala datem osmého osmý. Byla to sobota, kdy se konala oslava narozenin s tragickým koncem. Žháře zadrželi přímo na místě.
Nejlepší závodní družstva v požárním útoku se o víkendu sjela do Vrbice. Tamní sbor dobrovolných hasičů hostil 5. kolo moravskoslezské ligy, doplněné soutěží o putovní pohár rady města. Koronavirová opatření se letos podepsala na formátu ligy, ovšem i kladně. Díky nim si přijely do Vrbice zazávodit i extraligové týmy.
Podle průzkumů Češi denně nachodí zhruba 5 tisíc kroků, asi čtyři kilometry. Ovšem jsou profese, které průměrného Čecha hravě strčí do kapsy. Vyprávět o tom mohou například listonošky, servírky nebo městští strážníci. Když k chůzi přičteme kolo a jízdu autem, urazí hlídky jen za jednu denní policejní směnu až 300 kilometrů.
První odtažené autovraky z ulic a parkovišť, díky novele zákona o pozemních komunikacích. Obce a města si s nimi snadněji poradí a v konečné fázi mohou takový vůz i prodat. Třeba Bohumín v posledních letech řešil několik desítek vozidel, která dlouhodobě blokovala parkovací místa, navzdory urgencím úředníků.
Nejen děti do školy půjdou po prázdninách v Rychvaldské ulici ve Skřečoni bezpečněji. Bohumín v ulici staví nový chodník, který napraví současný nevyhovující stav. Nové či obnovené komunikace vznikají i v jiných částech města. Do oprav a výstavby úseků pro pěší letos Bohumín vloží dohromady 10 milionů korun.
V kraji škody za 2,5 miliardy, přímo v Bohumíně za 125 milionů korun, včetně podniků. Před 10 lety region bojoval s další povodní a město na soutoku Odry s Olší patřilo k silně zasaženým, zejména v částech Vrbice a Pudlov. Zatímco první jmenovaná dnes ochrannou hráz už má, v Pudlově ji blokuje část vlastníků parcel.
K prvním zásahům strážníci vyjížděli v civilu, neměli ani uniformy. Městská policie v Bohumíně byla založena 1. července 1991, v dubnu 1992 oficiálně zřízena. Tým sestavoval Karel Vach, který místní strážníky vede 29 let a letos v červnu odchází do penze. Jak vzpomíná na povodeň v roce 1997, kdy městští policisté odvedli obrovský kus práce a pomohli mnoha lidem? S jakým vybavením městská policie začínala a proč zpočátku jako její šéf seděl na chodbě? Ptáme se Karla Vacha ve Studiu B.
Nejméně nakažených novým typem koronaviru na Karvinsku má Bohumínsko, tedy oblast Bohumína, Dolní Lutyně a Rychvaldu. Do poloviny uplynulého týdne testy potvrdily nemoc u 14 lidí. Prvním uzdraveným Bohumíňákem se stal Marek Palka, učitel ZŠ na tř. Dr. E. Beneše. Svolil s tím, že se o svou zkušenost podělí textovou formou. Protože nic netajil, obraceli se na něj další lidé v podobné situaci, sdíleli poznatky i rady.
Bohumínská městská nemocnice má odběrové místo pro testování lidí na přítomnost koronaviru, funguje od středy 22. dubna. Pacienti z Bohumína a okolí díky němu už nemusí jezdit do vzdálenějších zařízení například v Ostravě nebo Karviné. Odběrové místo zřídil kraj s pomocí hasičů, zdravotníky zapůjčila městská nemocnice.
Příčina vzniku neznámá, odloženo. Definitivní verdikt policie. Půl roku trvající vyšetřování a analýzy nezjistily, proč vloni o prázdninách vzplála část střechy základní školy ve Skřečoni. Požár a jeho následky způsobily škodu skoro 6 milionů korun. Teď už je budova opět v dobré kondici, a s ještě lepším vybavením.
Postupná rozvolňování mimořádných opatření, nicméně nouzový stav trvá. Česko má za sebou pátý týden doby koronavirové. Nadále platí, že neohroženější skupinou jsou senioři, právě jim proto krizový tým Bohumína věnuje velkou pozornost. Městské centrum sociálních služeb vytvořilo v domově Cesmína preventivní Covid zónu.
Nejprve kvůli chřipce, teď z důvodu ohrožení koronavirem. Zákaz návštěv platí v domovech seniorů po celé republice. Jak lidé staršího věku snášejí izolaci a odloučení od svých blízkých? V městském domově seniorů Cesmína se babičkám a dědečkům snaží maximálně pomoci. Ředitelky Centra sociálních služeb Bohumín, pod které domov spadá, se ptáme taky na šití textilních roušek. Dobrovolníci jich v improvizované manufaktuře centra denně ušijí kolem stovky. Hostem ve Studiu je Petra Chalupová.
Modernější a prostornější sanitní vůz mají k dispozici zdravotničtí záchranáři v Bohumíně. Na jeho palubě jsou nejnovější doplňky a přístroje, které pomáhají zachraňovat životy. Prakticky není dne, kdy by posádka nevyjela k zásahu. Nová sanitka nahradila starší model, který za osm let služby najel přes 300 tisíc kilometrů.
Až do odvolání platí v Česku zákaz akcí pro větší počet lidí, kvůli šířícímu se koronaviru a onemocnění Covid-19. Zavřené zůstaly všechny základní, střední a vysoké školy. Už dříve vstoupil v platnost taky zákaz návštěv v nemocnicích a domovech seniorů. Dopady na běžný život se projevily prakticky okamžitě, i v Bohumíně.
„A nevadí, že je mi teprve dvanáct?“ Věta, která nejlíp vystihuje závažnost tématu, kterému se věnuje dokument V síti. Otevřeně upozornil na problém zneužívání dětí na internetu a sociálních sítích, odhaluje hrůzné chování sexuálních lovců vůči nezletilým dívkám i chlapcům. Jen za první víkend promítání snímku v kinech ho vidělo 115 tisíc lidí, jde o historicky nejlepší první víkend dokumentu v českých kinech a devátý nejlepší první víkend českého filmu. Bohumín se připojil ke kampani. Jak s dětmi o tomto tématu mluvit doma? Poznají predátora? Kdo je sexuálním lovcem? Ptáme se klinické psycholožky Martiny Pastuchové ve Studiu B.
V řadách bohumínské městské policie slouží 39 mužů. Jejich rajonem je Bohumín a taky spádový Rychvald plus Dolní Lutyně. Zatímco běžně se strážníci na směnách střídají, sousední obec Dolní Lutyně se inspirovala prvorepublikovým modelem. Její stabilní osádka čítá jednoho jediného muže, který mnohé z místních zná jménem.