Pacienti s kolapsy zaměstnali během tropického víkendu záchranáře

Pacienti s kolapsy zaměstnali během tropického víkendu záchranáře

MS KRAJ - Během uplynulých tří dnů (19. - 21. června) zaznamenali moravskoslezští záchranáři v kraji značný počet výjezdů k pacientům s kolapsovým stavem, kterých ošetřovali více než stovku. Zhruba polovina jich přitom byla ošetřena v sobotu, kdy teplota vzduchu ve stínu dosahovala až 34°C.

Třetina pacientů si při kolapsu způsobila zranění zejména na končetinách nebo na hlavě, více než polovinu pak tvořili lidé nad šedesát let. „Nejčastější příčinou byla dehydratace a přehřátí při dlouhém pobytu na přímém slunci. Část pacientů byla pod vlivem omamných a psychotropních látek nebo alkoholu, který k dehydrataci organismu přispívá,“ uvedl mluvčí moravskoslezské záchranky Lukáš Humpl. 

Dehydratace může v takto horkých dnech vzniknout poměrně rychle. Nejvíce jsou ohroženi senioři, děti a lidé s vysokou fyzickou zátěží. Mezi příznaky patří pocit žízně, sucho v ústech, tmavá moč, zvýšená únava, celková slabost, zrychlený tep, bolest hlavy, závratě, zmatenost, prekolaps až porucha vědomí. Důležité je pít průběžně po celý den nejlépe neslazené a nealkoholické nápoje. Při zvýšeném pocení doporučujeme doplnit také minerály. 

(rzp)

 


Publikováno / aktualizováno: 21.6.2026

zpět

Copyright © 2016 - 2026 MěÚ Bohumín – Město Bohumín – Všechna práva vyhrazena - Icons by Icons8